تماس با ما

فید خبر خوان

نقشه سایت


اگر به یک وب سایت یا فروشگاه رایگان با فضای نامحدود و امکانات فراوان نیاز دارید بی درنگ دکمه زیر را کلیک نمایید.

ایجاد وب سایت یا
فروشگاه حرفه ای رایگان

دسته بندی سایت

پرفروش ترین ها

  پر فروش ترین های فورکیا


  پر بازدید ترین های فورکیا

  آمار بازدید سایت

  پیوند ها

  آمار بازدید

  • بازدید امروز : 305
  • بازدید دیروز : 739
  • بازدید کل : 408576

  گردشگری حلال


  متن کامل پایان نامه

  گردشگری حلال

  مسلمانان در طول سفر ملزم به رعایت فرامینی مانند ممنوعیت الکل، غذای بدون الکل، ممنوعیت قمار، جدا بودن زنان از مردان ، رعایت پوشش اسلامی، انجام تکالیف دینی همچون نماز و روزه و غیره هستند. ممکن است بسیاری از گردشگران مسلمان به دلیل ترس از پیدا نکردن زیرساخت‌های گردشگری و اقامتگاه‌هایی که مطابق با سبک زندگی آن‌ها باشد، از سفر کردن منصرف شوند. از این‌رو توسعه‌ی محیط گردشگری متناسب با نیازهای مسلمانان چشم‌اندازهای بسیاری را تحت عنوان گردشگری حلال ارائه می‌دهد (ایمانی، 2010: 122).

  در دهکده‌ی جهانی کنونی، جایی که ارتباطات، سفر را به یکی از اجزای اصلی زندگی تبدیل کرده است، گردشگری منبع درآمد مهمی برای بسیاری از کشورها محسوب می‌شود. گردشگری حلال، ارائه‌ای جدید در صنعت گردشگری است. بنابراین نیاز است که محصولات و خدمات این نوع گردشگری طراحی و توسعه داده شوند. مفهوم حلال در فرهنگ عربی نه تنها برای غذاها، بلکه برای تمامی ابعاد از بانکداری گرفته تا لوازم آرایش، و در مورد بحث ما، گردشگری استفاده می‌شود (همان، 1).

  این مفهوم به معنای ارائه‌ی بسته‌های سفر و مقاصد گردشگری است که متناسب با نیازهای مسلمانان طراحی شده باشد. گردشگری حلال، به عنوان نوعی گردشگری مذهبی، به ویژه در هنگام سفرهای زیارتی حج و عمره بیشتر در میان کشورهای خاورمیانه مشاهده می‌شود. این بازار خاص، توانایی بالقوه‌ی زیادی برای محصولات و خدمات خود دارد، چرا که تقاضای این بخش از بازار کشش‌ناپذیر بوده و حالت ارتجاعی بالایی دارد. مسلمانان سراسر جهان، حتی در شرایط عدم وجود امنیت بر اساس ایمان و عقیده‌ی خود سالانه به مراسم عمره و حج مشرف می‌شوند که شهرهای مقصد در این سفرها، مکه و مدینه است (همان، 1).

  این روزها گرایش بر این سو است که در بسته‌های سفر زیارتی ، بعد از انجام زیارت و عبادت، برنامه‌هایی برای دیدن اماکن مذهبی و آشنا شدن با فرهنگ محلی نیز گنجانده شود. با این حال گردشگری حلال یه کشورهای خاورمیانه محدود نمی‌شود. جمعیت مسلمانان جهان با گذشت سال‌ها رو به افزایش بوده است. جمعیت مسلمان جهان در سال 2007 حدود 1.3 میلیارد نفر بوده که این رقم در سال 2010 به 3 میلیارد نفر رسیده است. این مسلمانان به کشورهای زیادی در جهان سفر می‌کنند (همان، 1).

  با وجود پتانسیل‌های بالقوه برای توسعه و پیشرفت در این شاخه‌ی گردشگری، کشورهای سراسر جهان باید رویکرد مناسبی نسبت به گردشگری حلال اتخاذ کنند و مقاصدی را برای گردشگری به خانواده‌های مسلمانان پیشنهاد کنند که آرامش و آسایش مسلمانان در آن‌ها تضمین شده باشد و به آن‌ها این اطمینان را بدهند که می‌توانند مناسک مذهبی خود را بجای آورند. یک راه برای جذب گردشگران مسلمان ارائه‌ی بسته‌های سفر اسلامی (مطابق با شریعت اسلام) است. نکته مهم در این‌جا آن است که در انتخاب بازار هدف مسلمانان، نباید همان رویکرد خود را نسبت به افراد غیرمسلمان داشته باشیم. برای مسلمانان باید قمار، پارتی و نوشیدنی‌های الکلی حذف شود. بازدید از مساجد و اماکن مقدس اسلامی را هم می‌توان وارد برنامه ی سفر کرد. مهم است که غذای حلال در سفر ارائه شود و به هنگام نماز، جهت ادای فریضه توقف شود (همان، 1).

  گردشگری حلال با استقبال چشمگیری مواجه شده است و به عنوان یک پدیده در صنعت گردشگری تبدیل شده است. با توجه به مباحث مطرح شده، ارائه‌ی غذای حلال در هتل‌ها، به آن‌ها یک مزیت رقابتی می‌دهد تا گردشگران مسلمان داخلی و خارجی را جذب کنند، به ویژه گردشگرانی از خاورمیانه، آسیای غربی و سایر کشورهای اسلامی. مسلمانان از غذای حلال نه تنها به خاطر شرعی بودنش استفاده می‌کنند بلکه غذای حلال، سالم، بهداشتی و مطمئن است و در شرایط کاملاَ مناسب از مواد مناسب تهیه شده و به شیوه‌ی مناسبی سرو می‌شود. گردشگران مسلمان نسبت به سرویس‌های ارائه‌ی غذا در مقاصد گردشگری بسیار حساس هستند. اهمیت مفهوم حلال در صنعت هتلداری محققین را بر آن داشته است تا در این زمینه تحقیقات بسیاری انجام دهند (همان، 1).

   

   

   

  2-6-1 گردشگری حلال در ایران

  دولت دارای نقشی مهم و انکارنشدنی در توسعه‌ی صنعت گردشگری و خط‌مشی‌گذاری در آن است. دولت زیرساخت‌ها و خدمات گوناگونی را در این بخش بر عهده دارد. خط‌مشی‌گذاری فرآیندی است که توسط ایدئولوژی‌های سیاسی و ارزش‌های فرهنگی اجتماعی توسط صاحبان قدرت و افراد با نفوذ شکل می‌گیرد. این امر بدین معناست که نحوه و میزان دخالت دولت در گردشگری بر اساس قوانین و سیاست‌ها و خط مشی‌ها از یک کشور به کشور دیگر فرق دارد. برخی از قانون‌گذاران ممکن است با برخی از شاخه‌های گردشگری موافق نباشد که علت این امر تغییرات ایجاد شده در جوامع بر اثر تماس گردشگر و ساکنین است (زمانی فراهانی و هندرسون، 2010: 81).

  برخلاف گرایش تجاری و اقتصادی بخش دولتی گردشگری، سفر و رابطه‌ی بین میزبان و مهمان توسط مقامات دولتی اسلامی باید در مسیر و بر اساس خواست خدا باشد و سایر جنبه‌ها در اولویت‌های بعدی قرار دارند. ایران مثال مناسبی برای این رویکرد در خط‌مشی‌گذاری است و اسلام هیچ‌گونه تأثیری بر روی کشورهایی که حکومت دینی ندارند، مثل مالزی و اندونزی، در این زمینه ندارد (همان، 83).

  برخی مسلمانان و کشورهای مسلمان علاقه‌ی کمی نسبت به پذیرش گردشگران غیرمسلمان دارند و نسبت به آن‌ها رویکردی تدافعی اتخاذ می‌کنند. دلیل این امر می‌تواند این باشد که کشورهای اقتصادی و نفت‌خیز، نیاز کمی به درآمدهای جانبی دارند و تصور گسترش فساد از این طریق در میان آن‌ها وجود دارد. افرادی که در این کشورها قدرت را در دست دارند بر پذیرش گردشگری مدرن مقاومت نشان می‌دهند، زیرا این نوع گردشگری می‌تواند باعث تغییرات و ایجاد چالش‌های سیاسی شود. از همین‌‌رو، سرمایه‌گذاری ، بازاریابی در گردشگری توسعه و تبلیغات مقصد محدود می‌شود (همان، 83).

  ایران در خاورمیانه واقع شده است و کشور بزرگ تولیدکننده نفت است. نفت و گاز حدود 80% درآمدهای صادراتی آن را تشکیل می‌دهد که این امر وابستگی شدید آن به محصولات هیدروکربن را نشان می‌دهد و نسبت به گردشگری رویکردی تدافعی نشان می‌دهد. این کشور حکومتی دینی دارد. در ایران انقلاب اسلامی در سال 1979 به رهبری امام خمینی (ره) با الهام از اسلام اتفاق افتاد. در ایران قدرت برتر در دست رهبری دینی مردم و سپس رئیس جمهور منتخب است. یک شورای نگهبان برای کنترل عملکرد رئیس جمهور و مجلس در راستای قوانین اسلام و شرع نیز وجود دارد. جمعیت کشور مسلمان شیعه است، اما اقلیت‌های زرتشتی، یهودی و مسیحی نیز وجود دارد (همان، 83).

  ایران در زمینه ی برنامه‌ریزی گردشگری از سوی دولت از پیشنه‌ی قدیمی‌تری برخوردار است. مجموعه ای از برنامه‌های 5 ساله فرهنگی-اجتماعی و توسعه‌ی اقتصادی از سال 1978 تنظیم شده‌اند که چهارمین برنامه تا سال 2009 ادامه داشته است. در میان اهداف اصلی، تلاش‌هایی جهت نشان دادن فرهنگ و تمدن اسلامی ایران، افزایش ارز ورودی به کشور و توسعه‌ی اقتصاد محلی و صنعت با بهبود وضعیت تصویر کشور در جهان مشاهده می‌شود (همان، 83).

  ساختارهای دولتی در ایران در طول سال‌ها دستخوش تغییراتی شده‌اند، اما مسئولیت امروز گردشگری بر عهده‌ی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری (ICHHTO) زیر نظر دفتر رئیس جمهور است. هدف اصلی این سازمان اطلاع‌رسانی درباره‌ی تاریخ کشور، محافظت از میراث و توسعه‌ی گردشگری است. برای گردشگرانی که به مردم ایران احترام می‌گذارند و درباره‌ی سنن و فرهنگ و تاریخ ایران اطلاع دارند، جنبه‌های فرهنگی در اولویت قرار دارد (همان، 83).

  انتصاب‌ها در بخش دولتی گردشگری در ایران از الگوی خاصی پیروی می‌کند. انتخاب مدیران رده بالا بیشتر توسط اصول اسلامی صورت می‌گیرد (همان، 83).

   

  2-7 مفهوم حلال در صنعت مهمان‌نوازی

  مفهوم هتل اسلامی، به واسطه جایگاه ارزشی بی‌نظیر آن، جذابیت بالایی را در سرتاسر خاورمیانه به دست آورده است. موجودی روزافزون سرمایه‌های اسلامی و افزایش در سفرهای درون مذهبی به عنوان محرک‌های اصلی موفقیت این مفهوم شناخته شده‌اند (روزنبرگ[1]، 2009: 2). جذابیت مفهوم هتل کاملاَ اسلامی قویاَ در ارتباط با رشد اقتصاد اسلامی در چند سال گذشته است. بحران جهانی اقتصاد، اقتصاد اسلامی را به عنوان بخشی که کمتر تحت تأثیر بحران قرار گرفته، جذاب‌تر کرده است. این به معنای ایجاد سرمایه‌ها و فرصت‌های بیشتر برای انجام پروژه‌های اسلامی از جمله تأسیس مجتمع‌های مسکونی و هتل‌های اسلامی است (همان، 3).

  حجم قابل توجه مصرف‌کنندگان مسلمان و تقاضای رو به رشد مسافران مسلمان در سراسر جهان موجب استقبال از مفهوم هتل اسلامی گردیده است. با این حال، چالش واقعی ارائه‌ی خدماتی به این مشتریان است که علاوه بر راحت و لوکس بودن، از استانداردهای کیفیت معنوی مورد درخواست مسلمانان نیز برخوردار باشد. به عبارتی دیگر، سطح پذیرش مفهوم هتل اسلامی در میان مسافران مسلمان بستگی به ابتکار عمل فراهم‌کننده خدمات در یکپارچه‌سازی مفهوم مهمان‌نوازی موجود و قوانین شرعی و مجاز اسلامی دارد. باز هم این نیاز به درک بیشتر این مفهوم در میان هتلداران دارد و این امر بیشتر زنجیره‌های هتل‌های غربی را به چالش می‌کشد (رزالی[2] و همکاران،2011: 92).

  این واقعیت که مفهوم هتل اسلامی مفهومی نسبتاَ جدید است، منجر به دانش کمتر و سردرگمی در موضوع شده است. در حال حاضر ادبیات اندکی در رابطه با مفهوم هتل اسلامی وجود دارد (همان، 92).

  شریعت واژه‌ای عربی به معنای راهی است که مسلمانان باید از آن پیروی کنند. بنابراین هتل شریعت‌محور هتلی است که خدماتی مطابق با اصول شریعت ارائه می‌دهد. یک هتل‌ شریعت‌محور یا اسلامی تنها محدود به ارائه‌ی غذا و نوشیدنی حلال نمی‌شود بلکه تمام عملیات این هتل باید بر پایه‌ی قوانین دینی اداره شود. با این حال هیچ معیار رسمی برای این مفهوم حتی در خاورمیانه وجود ندارد. اما تنها بررسی دقیق اظهارات دست‌اندرکاران صنعت و تحلیلگران نشان از توافق گسترده‌ای در مورد مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی دارند که توسط هندرسون پیشنهاد شده‌اند. این ویژگی‌ها عبارتند از (همان، 92) :

  • عدم استفاده از الکل
  • تنها غذای حلال
  • وجود قرآن و سجاده در هر اتاق
  • عدم همسویی سرویس بهداشتی و تختخواب با جهت قبله
  • اتاق نماز
  • سرگرمی‌های مناسب
  • کارکنان عمدتاَ مسلمان
  • لباس مناسب کارکنان
  • امکانات تفریحی جداگانه برای زنان و مردان
  • طبقات تمام زنانه
  • منابع مالی اسلامی

  روزنبرگ (2009: 1) با دسته‌بندی عملیات هتل به سه دسته عملکردها، طراحی و دکوراسیون داخلی و امور مالی، شرایط اسلامی بودن یک هتل را عنوان کرده است.

  شکل (2-2): نیازهای هتل‌های شریعت محور

  منبع: روزنبرگ، 2009: 2

   

  برای ایجاد یک هتل کاملاَ اسلامی جدا کردن زنان و مردان در بیشتر امکانات هتل نظیر طبقات، استخر، سالن ورزشی و اتاق‌های مهمان و اتاق‌های کار بسیار دارای اهمیت است. به ویژه در مرحله طراحی نقشه طبقات هتل باید به این امر توجهی ویژه داشت. تختخواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی نباید در جهت قبله ساخته شوند (روزنبرگ، 2009: 2).

  الکل و گوشت خوک نباید در هیچکدام از فروشگاه‌های غذا و نوشیدنی در هتل عرضه شود و در اتاق‌ها نیز نباید قفسه مشروبات الکلی موجود باشد. محصولات غذایی رستوران‌ها باید حلال و ذبح شده باشند. توسعه هتل و همچنین عملیات مالی هتل بایستی طبق دستورات اسلامی باشد (همان، 2).

  عملیات و توسعه هتل‌های اسلامی در اصل تفاوتی با عملیات و توسعه هتل‌های استاندارد ندارد. با این حال برخی از تفاوت‌ها بر حسب اصطلاح باید در مرحله برنامه‌ریزی مورد ملاحظه قرار گیرند (همان، 2).

  نیاز به تفکیک جنسیتی در هتل اسلامی مدیریت ظرفیت را با چالش روبرو می‌سازد. هتل‌هایی با طبقات مختص یک نوع خاص از مهمان (خانواده، مرد تنها، زن مجرد) ممکن است درآمد خود را از دست بدهند؛ چرا که ممکن است تقاضا با نوع اتاق‌های در دسترس مطابقت نداشته باشد. علاوه بر این، محدودیت‌های نیروی انسانی از قبیل به‌کارگماری نیروی زن برای طبقات زنانه و نیروی مرد برای طبقات مردانه، برنامه‌های نیروی انسانی را سخت‌تر می‌کند و در نتیجه نیاز به افزایش تعداد کارکنان ایجاد می‌شود. این ملاحظات می‌تواند منجر به هزینه‌های اضافی هتلداران گردد (رزالی و همکاران، 2011: 94).

  در برخی موارد فقدان درآمد فروش الکل ممکن است سودآوری بخش غذا و نوشیدنی را با چالش روبرو سازد. با این حال، کار ارزشی بی‌نظیر یک هتل اسلامی این است که می‌تواند با جذب مهمانان جویای تجربه‌ای صمیمانه و قابل اعتماد و معنوی، بر این دشواری‌ها فائق آید. محدودیت در یک زمینه ممکن می‌تواند منجر به ایجاد چندین فرصت در زمینه‌های دیگر شود (روزنبرگ، 2009: 4).

  یکی از مشکلات احتمالی ممنوعیت استفاده از الکل در عملیات غذا و نوشیدنی است. فروش الکل بسیار سودآور است و بخش قابل توجهی از درآمد بسیاری از هتل‌ها را به خود اختصاص می‌دهد. سازمان‌های مدیریت هتل‌های بین‌المللی تمایلی به راه‌اندازی هتل‌های اسلامی ندارند چرا که در این صورت درآمد حاصل از فروش الکل را از دست خواهند داد. ارائه‌ی الکل تأثیری مستقیم بر درآمدهای واقعیاز لحاظ درآمدهای الکل و همچنین تأثیری غیرمستقیم بر کاهش تعداد کسانی که می‌خواهند به صرف شام در رستوران هتل بپردازند و محدود کردن تعداد افرادی که قصد ماندن در هتل را دارند، دارد (رزالی، 2011: 94).

  در عین حال سؤالی دیگر که ممکن است پیش بیاید این است که آیا واقعاَ درست است که ارائه‌ی الکل برای مشتریان هتل جاذبه‌ای اصلی محسوب می‌شود؟ هتل المولا[3] در دبی یکی از مثال‌های متعددی است که موقعیت خود را به عنوان هتلی سازگار با شریعت تثبیت کرده است. عدم استفاده از الکل نشانگر یک سبک زندگی سالم بوده و برای همه جذاب است. این هتل با سرمایه‌گذاری 34/7 میلیارد درهم برای تأسیس هتل‌های اسلامی در خاورمیانه، آفریقای شمالی، آسیای جنوبی و اروپا، در حال گسترش فعالیت خود است. المولا مشتریان به اصطلاح دارای " سبک زندگی آگاهانه" را هدف قرار داده است؛ یعنی کسانی که به محیط زیست، فرهنگ، میراث، سلامتی و بوم‌شناسی مقاصد مورد بازدید احترام می‌گذارند. در حقیقت، این یک بازار غنی برای هتل اسلامی به شمار می‌آید. این بازار غنی تمایل دارد که حتی از هتل‌های استاندارد با خدمات استاندارد برای تمام مشتریان نیز بهتر عمل کند. برای مسلمانان، ارزش‌های اسلامی از اهمیت بسیاری برخوردار است و هتل‌هایی که این ارزش‌ها را دارا باشد، بهترین پوشش‌دهنده نیازهای آنان خواهد بود. از این‌رو می‌توان نتیجه گرفت که موضوع ارائه نوشیدنی‌های الکلی به مشتریان هنوز هم قابل بحث است (همان، 94).

  توسعه‌ی یک ملک اسلامی دارای مزایای بسیاری از جمله جذب تعداد زیادی از مهمانان از بازارهای سنتی‌تر همچون عربستان سعودی، کویت و قطر که کمتر تحت تأثیر بحران اقتصادی غرب قرار گرفته‌اند، است. این بازار هدف به خرج کردن بسیار زیاد نسبت به سایر بازارها معروف هستند (روزنبرگ، 2009: 4).

  همان‌طور که می‌دانیم، بسیاری از غربی‌ها علاقه‌مند به تجربه یک فرهنگ متفاوت هنگام سفر هستند. شارجه با وجود داشتن هتل‌های بدون الکل تعداد قابل توجهی از مهمانان اروپایی را که به دنبال تجربه‌ای غنی از لحاظ فرهنگی و خانوادگی هستند، به خود جذب می‌کند. ماهیت یک هتل اسلامی به تجربه معنوی ارائه شده آن است. همین‌طور هتل‌هایی که به طور خاص مذهبی نیستند، می‌توانند افراد و خانواده‌های سکولار را نیز جذب کنند (همان، 5).

  برخی اختلافات بین اقتصاد سنتی و اقتصاد اسلامی را باید مورد ملاحظه قرار داد. اقتصاد اسلامی شامل شراکت و تقسیم سود و زیان بین تمامی بخش‌ها در یک شرکت مالی می‌شود. وام‌دهندگان نیز نه تنها بر وثیقه بلکه بر امکان اجرای پروژه نیز تمرکز دارند. اقتصاد اسلامی ربا را به معنای سود اضافه یا به ناحق حرام می‌داند. نسیه ربا یکی از اجزای ربا است که به معنای هر گونه افزایش در مبلغ پرداخت قرض به خاطر تأخیر در پرداخت است. بنابراین سود مبتنی بر بهره در اسلام جایز نیست (ون سهیدا [4]و همکاران، 2011: 140).

  بر اساس یافته‌های «هندرسون» (2010) تحلیل‌گران و فعالان این صنعت ویژگی‌های یک هتل اسلامی را فهرست کرده‌اند که شکل 2-3 نشان‌دهنده‌ی آن است (همان، 140) :

   

   

  شکل (2-3): ویژگی‌های هتل شریعت محور

  منبع: چوفانی[5] (2009) و هندرسون (2010)

   

  بیشتر هتل‌های خاورمیانه تاکنون برخی از امکانات و ویژگی‌های مذکور را فراهم آورده‌اند. این امکانات شامل سالن‌های بزرگتر برای مراسم‌های مسلمانان، وجود علامت نشان‌ دهنده قبله در اتاق‌ها و قرار دادن قرآن و سجاده در هر اتاق برای پذیرایی از مهمانان مسلمان می‌شود. با این حال، این هتل‌ها را نمی‌توان کاملاَ اسلامی به حساب آورد، چرا که تمامی نیازهای ذکر شده را برآورده نمی‌سازند (روزنبرگ، 2009: 3).

   

  2-7-1 استفتائات مراجع تقلید در مورد اقامتگاه‌ها

  به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در مورد احکام اسلامی در زمینه‌ی اماکن اقامتی به استفتائات مراجع عظام رجوع گردید و مورد زیر مشاهده شد.

   

  2-7-1-1 استفتائات مقام معظم رهبری در مورد اقامتگاه‌ها

  پرسش: سفر برای تفریح یا خرید مایحتاج زندگی با فرض فراهم نبودن مکانی برای نماز و مقدمات آن در مسافرت، چه حکمی دارد؟

  پاسخ: اگر بداند که در مسافرت مبتلا به ترک بعضی از واجبات نماز می‌شود، احوط این است که به آن سفر نرود، مگر آن‌که ترک آن برای او ضرر یا مشقت داشته باشد. در هر صورت جایز نیست نماز را در هیچ حالی ترک نماید (پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، 1393).

   

  2-8 مفهوم حلال در صنعت حمل و نقل

  حمل و نقل حلال می‌تواند به وسیله یک خط هوایی حلال که ارائه‌دهنده‌ی غذای حلال، اعلام وقت نماز، قرآن در جلوی صندلی‌ها، برنامه‌های سرگرمی مذهبی و بخش‌های جداگانه برای مردان و زنان باشد، با استفاده از مدل تأسیس خط هوایی واتیکان در سال 2007 برای انتقال زائرین، ایجاد شود (ایمانی، 2010: 123).

  برای برجای گذاشتن تجربه ی مطلوب در ذهن گردشگران مسلمان در خطوط هوایی، می‌توان در ایرلاین‌ها هنگام اذان را اعلام کرد و یا برنامه‌های مذهبی اسلامی به عنوان نوعی سرگرمی پخش کرد. وجود نسخه‌های متعدد قرآن در پروازها می‌تواند نوعی ارزش افزوده ایجاد کند (سموری[6]،2013: 119).

  مالزی به عنوان کشوری با جمعیت غالب مسلمانان مقصدی کامل و مناسب است. این کشور تمامی نیازهای گردشگران مسلمان را از قبیل غذای حلال، اقامت و کیفیت خوب خدمات برآورده می‌سازد. برای مثال در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور[7] یک گردشگر مسلمان از خاورمیانه قادر به دیدن تمامی تابلوها به زبان عربی در هر جایی است و همچنین این فرودگاه دارای کارمندانی عرب زبان برای راهنمایی مسلمانان است. در واقع مالزیایی‌ها به مردمانی مهربان و یاری‌دهنده مشهور هستند (همان، 119).

  هنگامی که شرکت تابعه خطوط هوایی مالزی یعنی تأمین غذای [8]MAS برای نخستین بار برنامه حلال خود را در سال 1978 آغاز کرد، نمی‌دانست که چه تغییر بزرگی در صنعت جهانی خطوط هوایی ایجاد خواهد کرد. پروسه‌های حلال این شرکت توجه بزرگترین تأمین کننده غذای پرواز دنیا، هلدینگ خدمات لوفتانزا[9] را به خود جلب کرد. پس از آن در سال 2003، این شرکت هلدینگ به همراه فرانشایز بین‌المللی براهیم[10] بیش از 70 درصد کترینگ MAS را خریداری کردند تا در یک حرکت استراتژیک بر کسب و کار غذای حلال در پرواز حکمفرما شوند (مجله حلال، 2006: 23).

  هم‌اکنون شرکت LSGB[11] یک شبکه تأمین غذای گران جهانی را در بیش از 48 کشور و 173 فرودگاه راه‌اندازی کرده است. این شرکت مسئول تأمین غذای حلال 25 خط هوایی از جمله فدکس، امارات، تایلند است و 8 درصد درآمد آن‌ها نیز از خطوط هوایی مالزی به دست می‌آید (همان، 23).

  همچنین این شرکت هرگونه درخواستی را از کشورهای خارجی برای راه‌اندازی آشپزخانه‌های حلال بر عهده می‌گیرد. این گروه تاکنون 12 آشپزخانه کاملاَ حلال در سرتاسر جهان راه‌اندازی کرده‌اند، درحالی سایر آشپزخانه‌ها دارای بخش حلال هستند(همان، 23).

  مهد زکی عمر قائم مقام مدیر کل LSGB می‌گوید: به نظر من این شراکت حرکتی استراتژیک برای LSG و خطوط هوایی مالزی بود. LSG بزرگترین شرکت تأمین غذای خطوط هوایی است و قصد دارد بازار حلال را به خود اختصاص دهد. یکی از بهترین راه‌ها دستیابی به دانش و فناوری تأمین غذای براهیم و MAS بود (همان، 23).

  MAS از سال 1978 به تأمین غذای حلال پرداخته است. LSGB با دستیابی تجربیات آنان تبدیل به مرکز اصلی غذای حلال برای 200 آشپزخانه موجود خود در سرتاسر جهان شد. مارک براهیم نیز از لحاظ کیفیت در سراسر جهان مشهور است و جوایز بسیاری را نیز به خود اختصاص داده است (همان، 23).

  2-8-1 استفتائات مراجع تقلید در مورد حمل و نقل عمومی

  به منظور دستیابی به اطلاعات بیشتر در زمینه اعمال حلال و حرام در صنعت حمل و نقل به استفتائات مراجع عظام تقلید مراجعه شده و موارد زیر آورده می‌شود.

   

  2-8-1-1 استفتائات مقام معظم رهبری در مورد حمل و نقل عمومی

  پرسش: نماز و روزه خلبانان هواپیماهای جنگی که بیشتر روزها از پایگاه‌های هوایی‌شان اقدام به پرواز کرده و مسافتی بسیار بیشتر از مسافت شرعی را می‌پیمایند و مرتب این عمل را تکرار می‌کنند، چه حکمی دارد؟

  پاسخ: حکم آن همان حکم سایر رانندگان و ملوانان و خلبانان هواپیماهاست، یعنی نماز آن‌ها در سفر تمام و روزه‌شان صحیح است (پایگاه اطلاع‌رسانی مقام معظم رهبری، 1393).

   

  2-8-1-2 استفتائات آیت‌الله سیستانی در مورد حمل و نقل عمومی

  پرسش: اگر راننده اتوبوس به مسافر فرصت کافی برای خواندن خارج از اتوبوس ندهد، آیا مسافر جایز است که نماز واجبش را در حالی که در اتوبوس نشسته است به جای آورد؟

  پاسخ: آری، لیکن خواندن نماز در حالت ایستاده بر آن مقدم است. در هر دو صورت اگر ممکن باید در همه حالات نماز رو به قبله باشد و الا در صورت تمکن در حالت تکبیره‌الاحرام وگرنه شرط رو به قبله بودن ساقط می‌شود. همچنین اگر بتواند رکوع و سجود اختیاری به جای بیاورد (مانند آن‌که از راهرو میان اتوبوس استفاده کند) واجب است که چنین کند و اگر نتواست آن‌ها را به جای آورد، در صورتی که می‌تواند به مقداری که عنوان رکوع و سجود صدق می‌کند خم شود، باید چنین کند. در سجود نیز گذاشتن پیشانی بر سجده‌گاه را رعایت کند، گرچه با بالا آوردن سجده‌گاه باشد و اگر این مقدار نیز نتوانست خم شود، بدل از آن‌ها اشاره کند.

  پرسش: در قطار و یا اتومبیل چگونه نماز بخوانیم؟ تنها خم شدن کافی است و یا بر چیزی باید سجده کرد؟

  پاسخ: نماز را تا حد توان، باید آن‌گونه خواند که شخص مختار می‌خواند. پس لازم است در همه حالات نماز، قبله و سایر شرایط را رعایت کند و در صورت عدم امکان، در تکبیره‌الاحرام. و اگر در آن حال هم میسر نباشد شرط رو به قبله بودن ساقط می‌شود. در صورت امکان باید رکوع و سجود کامل کرد مثلاً در راهرو قطار و اتوبوس نماز گزارد و اگر میسر نشد به اندازه‌ای که اسم رکوع و سجود صدق کند خم شود کافی است و اگر آن هم نشد مختصر خم شدن کفایت می‌کند.

  پرسش: نماز را در هواپیما که نه قبله معلوم است و نه طمأنینه حاصل است چگونه باید خواند؟

  پاسخ: سمت قبله را می‌توان از کاپیتان و یا مهماندار که پاسخ‌هایشان غالباً اطمینان‌بخش و ظن‌آور است پرسید و بنابر گفته آنان عمل کرد و طمأنینه، در صورت عدم امکان آن ساقط می‌شود و به هر حال نماز را از وقت خود نباید عقب انداخت و آن را با رعایت سایر شرایط، باید خواند (پایگاه اطلاع‌رسانی آیت‌الله سیستانی، 1393).

   

  2-9 مفهوم حلال در صنعت غذا و نوشابه

  مبحث بازار حلال و تقاضای مربوط به غذای حلال، همواره موضوعی جذاب برای مقاله‌های غیر آکادمیک بوده است. از سوی دیگر منابع آکادمیک موجود پیرامون صنایع غذایی حلال موضوعی مهجور مانده است. طبق اظهارات شفیعی و عثمان[12] (2006)، موضوع حلال، مفهومی اسلامی است. حلال تنها مقوله‌ی غذا را در برنمی‌گیرد، بلکه به طریقه‌ی زندگی اسلامی اشاره دارد. الحران و لو [13](2008) تصریح کردند که قوانین اسلامی در رابطه با مسلمانان است و مسلمانان آینه‌ی ارزش‌ها و تفکرات اسلام هستند. به منظور اجرای هرچه بهتر تعالیم اسلام، چانگ[14] (2006) اظهار داشت که موضوع حلال، در سراسر دنیا به عنوان نوعی الگوی مقایسه‌ای برای کیفیت، بهداشت و ایمنی بیشتر اهمیت می‌یابد (مارزوکی[15]،2012: 2).

  بازار جهانی حلال، بازاری رو به رشد است. بازار غذای حلال در سال‌های اخیر 16 درصد از کل صنعت غذای جهانی را شامل شده است و می‌تواند در آینده 20 درصد از محصولات غذایی را در تجارت جهانی به خود اختصاص دهد. آسیا، آفریقا و اروپا به ترتیب 63%، 24%، و 10% از این بازار جهانی را در اختیار دارند. شمار متقاضیان محصولات غذایی اسلامی که از نظر شرعی حلال هستند، رو به افزایش است. مرکز تحقیقات پیو[16] تخمین می‌زند که تعداد مسلمان در جهان 1.62 میلیارد خواهد بود که 23.4% از جمعیت 6.9 میلیاردی جهان را در سال 2010 تشکیل می‌دهد. اروپا تقریبا 44.1 میلیون نفر از جمعیت مسلمان دنیا را در خود جای داده است (2.7%). در واقع مسلمانان بخش بزرگی از بازار صنایع غذایی را تشکیل می‌دهند (اشپیگل[17] و همکاران، 2010: 109).

  تا پیش از این، بازار صنایع غذایی به این بخش بزرگ توجهی نمی‌کرد، اما امروزه بازار صنایع غذایی حلال در حال رشد است. این موضوع به ویژه در کشورهای آسیایی که در زمینه‌ی تعیین استانداردهای حلال، سیستم‌های جستجوگر و مراکز علمی پژوهشی حلال پیشرو هستند، نمود بیشتری دارد. امروزه صنایع غذایی اروپا نیز در تهیه و تولید مواد غذایی حلال اقداماتی را انجام داده‌اند. برخی تولیدکنندگان اروپایی در محصولات خود، تولید گوشت حلال تازه و صادرات آن به کشورهای مسلمان را در دستور کار خود قرار داده‌اند. اکثر محصولات حلال از طریق هلند به اروپا، خاورمیانه و آفریقا انتقال داده می‌شود. هلند اولین کشوری است که تسهیلات لازم را برای نگهداری محصولات حلال در جهان دارد (همان، 109).

  پیروی از قوانین غذایی اسلامی، نماد ایمان و اعتقاد یک مسلمان به دین خویش است. با در نظر داشتن این نکته، زندگی یک فرد مسلمان پیرامون مفهوم حلال و حرام خواهد بود. بر طبق قوانین مربوط به مواد غذایی اسلام، سه نوع غذای اصلی برای یک فرد مسلمان وجود دارد: حلال، حرام و شبهه. حلال به غذاهایی اطلاق می‌شود که شرعی بوده و مسلمانان در مصرف آن‌ها مجاز هستند و طبق منابع قانونی، در قرآن، حدیث و فقه وجود دارند. حرام غذاهای غیر شرعی و ممنوع هستند. شبهه غذاهایی هستند که مشکوک بوده و بنابراین باید از آن‌ها دوری کرد شوند (مرزوقی، 2012: 4).

  طبق تحقیقات ریاض و چادری[18](2007) 5 اصطلاح ویژه در رابطه با استفاده از غذاها وجود دارد:

  • حلال که به معنای مجاز و قانونی است.
  • حرام که ممنوع و متضاد حلال است.
  • شبهه که به غذای مشکوک گفته می‌شود، ممکن است علت این امر اختلاف نظر بین علما باشد یا عدم توانایی در تشخیص محتویات مواد غذایی.
  • مکروه که در ارتباط با انزجار فرد نسبت به محصول است، اگرچه به وضوح حرام نیست، اما نزد مسلمانان منزجرکننده است.
  • ذبیحه که اصطلاحی است که مسلمانان ایالات متحده امریکا به کار می‌برند تا بین گوشت‌های ذبح شده‌ی اسلامی تفاوت قائل شوند (همان 4).

  به علت رشد سریع و جهانی محصولات غذایی، به ویژه محصولات حلال، مسلمانان به شدت خواستار این هستند که محصولات غذایی حلال دارای مجوز باشند تا اعتماد و آرامش خاطر بیشتری داشته باشند. به عنوان یک خدمت تجاری غذایی مهم است که رستوران‌ها نسبت به نیازها و خواسته‌های مشتریان خود آگاهی داشته باشند. به طورکلی مشتریان برای تکرار خرید خود از یک رستوران دلایل خاص خود را دارند. اگرچه بازار مصرف‌کنندگان مسلمان مانند هر بخش دیگری از بازار هستند، اما آن‌ها خواستار غذاهای سالم و باکیفیتی هستند که از نظر شرعی مجاز باشند. علاوه بر این مشتریان مسلمان مانند سایر افراد هستند، و خرید مجدد آنها از یک رستوران به کیفیت آن بستگی دارد (همان، 3).

  تمامی مواد غذایی تولید شده برای رفع نیازهای مصرف‌کنندگان مسلمان باید مطابق با ضوابط و معیارهای حلال بودن باشد (اشپیگل و همکاران، 2012: 110):

  1- شامل مواردی که از نظر قوانین اسلامی غیر شرعی هستند، نباشند.

  2- درهنگام تولید، انتقال و انبار کردن، با مواد ممنوعه/غیر شرعی تماسی نداشته باشند.

  3- در تسهیلات غیر شرعی نگهداری نشوند یا توسط وسایل نقلیه‌ی غیر مجاز انتقال داده نشوند.

  اساساً تمامی مواد غذایی مجاز، شرعی و قابل استفاده هستند مگر آن مواردی که طبق قوانین اسلام به طور شفاف ممنوع اعلام شده‌اند مانند الکل، گوشت خوک، خون، گوشت مردار و گوشت حیواناتی که طبق ضوابط اسلامی ذبح نشده‌اند (اشپیگل و همکاران، 2012: 110).

  مسلمانان نسبت به نوع غذایی که می‌خورند بسیار حساس هستند. محصولات و مواد تشکیل‌دهنده‌ی آن‌ها با توجه به تجارت بین‌المللی تهیه می‌شوند. علاوه بر این محصولات غذایی ممکن است با غذاهای غیرحلال ترکیب شده باشند. مواد تشکیل‌دهنده‌ی بسیاری مانند چربی و اسانس به طور واضح مشخص نیست که از چه خاستگاهی تهیه شده‌اند تا بر روی برچسب مواد تشکیل‌دهنده غذا قید شود. غذا ممکن است با گوشت خوک و چربی اضافه شده و موادی مانند ژلاتین، آنزیم، گلیسیرین ولسیتین آلوده شده باشد. به عنوان مثال می‌توان از چربی خوک در تهیه‌ی نوعی نان استفاده کرد. سایر جوانب مربوط به حلال بودن محصول، که نمی‌توان آن‌ها را به صورت کمی تعیین کرد، عبارتند از: آسایش حیوان[19]،شیوه ذبح اسلامی، نحوه‌ی انجام این عمل و تفکیک حیوانات حلال گوشت، تمیز کردن و ضدعفونی کردن، جدا کردن غذاهای حلال از حرام در تمامی مراحل زنجیره‌ی عرضه‌ی غذا و ترکیب آلاینده‌های حرام. مجوز و برچسب حلال برای اطمینان دادن به مصرف‌کنندگان و خریداران ضروری است، زیرا از این طریق آن‌ها به حلال بودن محصولات تولیدشده پی می‌برند. تجزیه و تحلیل‌های آزمایشگاهی پیرامون مواد تشکیل‌دهنده‎‌ی حرام و ملاک‌های محصولات حلال می‌توانند معیارهای مناسبی برای شرعی و غیرشرعی بودن محصول باشند و همچنین می‌توان از آن‌ها برای صدور مجوز حلال بودن و سیستم‌های ضمانت حلال بهره جست (همان، 110).

  گوشت یکی از مهم‌ترین غذاهایی است که در آئین اسلام برای آن ضوابط و قوانین اکیدی تبیین شده است. باید نسبت به حیوانات در حین نگهداری، انتقال و ذبح با ملایمت و رأفت رفتار کرد. کامیون‌های حامل حیوانات نباید بار بیش ار حد مجاز بزنند و یا حیوانات کوچک باید نزدیک مادرشان رشد کنند. عمل ذبح توسط یک فرد مسلمان یا کسی که «کتاب» به او اجازه داده، انجام می‌شود که معمولاً فردی مسلمان و دارای صلاحیت و آشنا به اصول شرعی ذبح است. عمل ذبح با قرار دادن یک چاقوی تیز بر ناحیه‌ی گردن حیوان، با کمترین صدمه و خونریزی، صورت می‌گیرد. البته برخی جزئیات این اعمال میان گروه‌های مختلف مسلمانان متفاوت است (همان، 110).

  علاوه بر محصولات حرام و حلال، محصولات غذایی دیگری نیز وجود دارند که « مشبوه » نامیده می‌شوند. این دسته از محصولات غذایی شبهه داشته و خاستگاه آن نامعلوم بوده و درمورد استفاده یا عدم استفاده از آن‌ها طبق ضوابط دین اسلام، شبهه و شک وجود دارد. در واقع، بسیاری از محصولات غذایی در این گروه جای می‌گیرند. همچنین محصولات غذایی دیگری نیز وجود دارند که «مکروه» نامیده می‌شوند که استفاده از آن‌ها مورد تأیید نیست و ممکن است استفاده از آن‌ها موجب آسیب به سلامت روح و جسم شود.

  در رابطه با محصولات غذایی جدید باید طبق فتوا عمل کرد. به عنوان مثال هیچ‌گونه اجماعی مبنی بر تأیید غذاهای تغییر یافته از نظر ژنتیکی وجود ندارد (همان، 110).

   

  2-9-1 قانون حلال در کشورهای مختلف

  به طور کلی، در سراسر جهان هیچ‌گونه قانون کلی وجود ندارد که بر حلال بودن محصول تأکید و تصریح کند. کمیسیون مجموعه قوانین غذایی (CAC) در رابطه با استفاده از واژه‌ی حلال توضیحاتی ارائه کرده است. CAC تفاوت بین شیوه‌های مختلف ذبح حیوانات در گروه‌های مختلف مسلمانان و نیز شرعی و غیرشرعی بودن گوشت برخی حیوانات را در دین اسلام را می‌پذیرد. به طور کلی مجوزهای اعطا شده توسط مراجع شرعی در کشور صادرکننده باید توسط کشور واردکننده مورد تأیید باشد (اشپیگل و همکاران، 2012: 111).

  قوانین مربوط به ذبح حیوانات برای تولید محصولات حلال در کشورهای مختلف تفاوت دارد. مالزی، اندونزی، عربستان سعودی، و مصر هیچ‎گونه قانون ویژه‌ای برای ذبح حیوانات ندارند. در مالزی بیهوش کردن حیوان پیش از ذبح اشکالی ندارد. با این حال در نیوزلند بیهوش کردن پیش از ذبح ممنوع است. استفاده از تکنیک‌های خاص بیهوشی پیش از ذبح توسط واردکنندگان اسلامی مورد قبول است. امارات متحده عربی از قوانین ویژه‌ای برای ذبح استفاده می‌کند. GSM در مورد حکم شماره 1985/5 ملزومات بهداشتی و شیوه‌های ذبح ماکیان و چهارپایان را توضیح می‌دهد. در ایالات متحده امریکا قانون ذبح با ملایمت تشریفات مذهبی ذبح را توضیح می‌دهد. با این حال، اتحادیه اروپا، شورای قانون‌گذاری 93/119/EC اجازه می‌دهد که در صورت ذبح با ملایمت حیوانات، بیهوشی پیش از ذبح انجام نشود. این قانون باعث ایجاد تفاوت‌هایی در رویکردهای مختلف نسبت به ذبح با ملایمت در سراسر اروپا شده است. در چندین کشور اروپایی عضو، مانند بلژیک، فرانسه، هلند، یونان، ایتالیا و پرتقال ذبح با ملایمت بدون بیهوشی مجاز است. در استرالیا، دانمارک و فنلاند بیهوشی باید مستقیماً بعد از ذبح انجام شود. کرواسی و آلمان ذبح بدون بیهوشی را برای گونه‌هایی از حیوانات برای بازارهای داخلی مجاز دانسته‌اند. سوئیس و استونی ذبح با ملایمت را ممنوع کرده‌اند. در هلند قانون اساسی درباره‌ی نحوه‌ی اجرای ذبح با ملایمت توضیح داده است. تمامی این شیوه‌ها توسط کارگزاران دولتی هلندی و سازمان ایمنی مصرف‌کننده کنترل می‌شوند. نحوه‌ی ذبح موضوعی است که بین دولت، سازمان‌های اسلامی و سازمان‌های ذبح مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد (همان، 111).

  قانون برچسب‌گذاری علامت حلال از مارک تجاری حلال در صورت استفاده‌ی نادرست از این علامت برای غذاهای غیر حلال، حمایت می‌کند. در مالزی قانون علامت تجاری سال 1972 و قانون مربوط به مواد غذایی سال 1983 از علامت‌گذاری حلال بر روی غذاها با توضیح دقیق آن ، نحوه‌ی تهیه‌ی غذای حلال، مواد اولیه‌ی نامناسب برای حلال بودن و اسناد حلال بودن حمایت می‌کند. در اندونزی، چندین قانون در ارتباط با مواد غذایی حلال وضع شده‌اند؛ مانند قانون حمایت از مصرف‌کننده شماره 8/1999 و قانون دولتی شماره 69/1999 که در رابطه با تبلیغ و برچسب‌گذاری مواد غذایی است. قانون حمایت از مصرف‌کننده شماره 8/1999 در رابطه با این موضوع است که تولید کننده یا فرد تاجر نباید محصولاتی را تولید کند که با شرایط و ضوابط حلال بودن مغایرت دارد، به ویژه در رابطه با معیارهایی که در قانون حلال بودن بر روی آن‌ها تأکید شده است. قانون دولتی اندونزی به شماره‌ی 69/1999 بیان می‌کند که ذکر این‌که یک محصول حلال نیست، الزامی است. اگر محصول گوشت خوک یا مشتقات آن را شامل می‌شود، باید از طریق چسباندن تصویر خوک روی برچسب محصول، اطلاع‌رسانی شود (همان، 111).

   

  [1] Rosenberg

  [2] Razalli

  [3] Almulla

  [4]Wan Sahida

  [5]Choufany

  [6]Samori

  [7]KLIA

  [8]MAS Catering Sdn Bhd

  [9]LSG Lufthansa Service Holdings AG

  [10]Brahim International Franchise

  [11] LSG-Sky chefs-Brahims Sdn Bhd

  [12]Othman

  [13]Al Han & Lou

  [14]Chang

  [15]Marzuki

  [16] Pew Forum on Religion & public life

  [17]Spiegel

  [18]Riaz & Chadori

  [19] Animal Welfare

   

    انتشار : ۱۷ آذر ۱۳۹۶               تعداد بازدید : 169
  کسب درآمد 300هزار تومان در 60دقیقه

  کسب درآمد 300هزار تومان در 60دقیقه

  کسب درآمد 300/000تومان در 60 دقیقه آپدیت مهرماه 97 نکته: دوستان عزیز یکی از سوالاتی که خیلی از کاربران میپرسند اینه که آیا پکیج شما همون پکیجی هستش که تو اینترنت زده (کسب درآمد ۳۰۰ هزار در 30 دقیقه ) ؟! نخیر ، اون (پکیج کسب درآمد ۳۰۰،۰۰۰ در ۳۰ دقیقه ) به شما کلا یک چیز دیگه رو ...

  کارآمدترین استراتژی معامله پرسود باینری آپشن

  کارآمدترین استراتژی معامله پرسود باینری آپشن

  آموزش بصورت تصویری بوده و از تمامی مراحل ابتدایی تا انتهایی استراتژی با استفاده ازویدئو توضیحات کامل داده شده است ماحصل 6سال تجربه شخصی بنده در زمینه بروکر الیمپ ترید هست که طی سالها تجربه بارها طبق روند آپدیت شده و به پختگی لازم رسیده . تصمیم گیری سختی انجام دادم و ...

  نرم افزارکنترل گوشی فرزندان و همسر(فوق حرفه ای و

  نرم افزارکنترل گوشی فرزندان و همسر(فوق حرفه ای و

  نرم افزارکنترل گوشی همسر و فرزندان(فوق حرفه ای و VIP) از جمله گزارشاتی که می توانید با این پکیج به آن ها دسترسی داشته باشید و برای شما ارسال می کند عبارتند از: SMS های ورودی، خروجی بدون امکان حذف شدن و ارسال گزارش لحظه ای به همراه شماره فرد و متن پیام، تماس های ورودی،خروجی و از ...

  کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

  کسب درآمد اینترنتی 300000 تومان در خانه در کمتر از 30

  این محصول آپدیت شد تاریخ 1397/05/26 اضافه شدن ویدیوی جدید بسم الله الرحمن الرحیم کسب درآمد اینترنتی سلام در دنیای اینترنت خیلی از آدم ها هستند که دوست دارند کسب درآمد کنند و به خیلی چیزها و ایده ها فکر میکنند . همه ما دوست داریم در کمترین زمان بهترین درآمد را داشته باشیم ...

  پکیج کسب درآمد از اینترنت

  پکیج کسب درآمد از اینترنت

  پکیج کسب درآمد از طریق اینترنت با سلام خدمت شما دوست عزیز امیدوارم هرجا که هستید سلامت باشید. ببینید دوست عزیز ما پکیج رو جوری درست و طراحی کردیم، که چه یک خانم خانه دار چه یک دانشجو چه.... قادر هست از طریق این پکیج کسب درآمد کند. شما فقط به یک خط اینترنت و به یک موبایل یا ...

  كسب درآمد اينترنتي روزانه حداقل ١٣٠ هزار تومان

  كسب درآمد اينترنتي روزانه حداقل ١٣٠ هزار تومان

  سلام دوست خوبم اگه از زندگي و كارت رضايت نداري.. اگه از وضعيت روحي و بي پولي خسته شدي.. اگه احساس ميكني هميشه تو تمامي كارها بازنده اي و اعتماد به نفس پاييني داري.. اگه ميخواي يك فعاليت جديد رو شروع كني .. و يا حتي ميخواي وضعيت زندگيتو بهتر و بهتر كني و جاذب ثروت و موفقيت ...

  دانلود کتاب زمینه ی روانشناسی هیلگارد- تالیف

  دانلود کتاب زمینه ی روانشناسی هیلگارد- تالیف

  دانلود کتاب زمینه ی روانشناسی هیلگارد تالیف ریتا اتکینسون و ریچارد اتکینسون ترجمه محمد تقی براهنی و بهروز بیرشک منبع آزمون ارشد روانشناسی شامل 716 صفحه در قالب فایل pdf ...

  زندگی شیرین

  زندگی شیرین

  اگر واقعا می خواهید با مشکلات جنسیتان به کلی خدا حافظی کنید لطفا مطالب زیر را با دقت بخوانید...! در اين سايت روشي را به شما معرفي مي كنيم براي بزرگ كردن آلت تناسلي كه نتايج فوق العاده اي براي شما در بر خواهد داشت،كه خودتان هم باور نمي كنيد: . . . 1-افزايش طول و ضخامت به ...

  دریافت فایل : زندگی شیرین
  دانلود رایگان کتاب روان درمانی اگزیستانسیال

  دانلود رایگان کتاب روان درمانی اگزیستانسیال

  معرفی کتاب:(روان درمانی اگزیستانسیال فارسی) روان درمانی اگزیستانسیال گونه ای روان درمانی پرکار یا پویه نگر است. پویا اصطلاحی ست که در حیطه ی بهداشت روان به چهره روان پویه شناسی بسیار بهره گیری می شود؛ و اگر کسی بخواهد یگانه از اساسی ترین ویژگی های رویکرد اگزیستانسیال را ...

  اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

  اد ممبر بینهایت ( افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و

  -اد ممبر بینهایت- {افزایش ممبر(اعضای) کانال،ربات و گروه تلگرام و...} Addmember نسخه ویژه(VIP) تمامی و کامل ترین نرم افزار های افزایش ممبر واقعی و فیک و آموزش های آن، که در اینترنت و بازار به قیمت های بالا به فروش می رسد را یک جا و مرتب و منظم به همراه راهنما در هر بخش، با قیمتی ...

  کسب درامداز اینترنت تضمینی

  کسب درامداز اینترنت تضمینی

  پکیج کسب درآمداسان از اینترنت اپدیت جدید 15 ابان 1397 مناسب برای تمامی افرادباهرسن ودانشی این فرصت هرگز تکرار نمیشود عجله کنید تضمین100%بازگشت وجه درصورت عدم کسب این مبلغ هدیه ویژه پس از خرید این محصول: 1.نرم افزار کی به وای فای وصله نرم افزاری برای شناسایی ...

  کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ( با تضمین

  کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم ( با تضمین

  کتاب چگونه هر شخصی را عاشق خود کنیم بعضی افراد به سایت شاهین زند با نام نوین بینش پیام ارسال می کنند و توضیح می دهند مبلغی را جهت خرید این کتاب پرداخت کرده اند ولی کتابی در اختیار آن ها قرار نگرفته است. متاسفانه بعضی افراد سودجو از نام این کتاب و نام شاهین زند استفاده کرده ...

  آموزش رایگان کسب درآمد از سایت الیمپ

  آموزش رایگان کسب درآمد از سایت الیمپ

  خیلی از دوستان سوال پرسیدن در مورد نحوه ثبت نام که ما در ویدیو زیر تمام موارد را آموزش دادیم در ویدیو زیر در مورد نحوه ثبت نام در سایت الیمپ و آشنایی با تمام اجزای مهم سایت الیمپ توضیح دادیم . برای رفتن به سایت الیمپ اصلی کلیک کنید برای رفتن به سایت نمایندگی ...

  کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

  کسب درآمد 650میلیون تومانی در یک روز کاملا تست

  اگه واقعا خواهان تغییر و درآمدزایی هستید، این صفحه رو کامل مطالعه کنید، در غیر این صورت میتونید با خیال راحت این صفحه رو ترک کنید :) این روزها با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور، کسب درآمد برای خیلی از افراد جامعه بسیار دشوار است. بسیاری از افراد به امید ...

  ردیابی افراد بدون نیاز به نصب نرم افزار+ردیاب

  ردیابی افراد بدون نیاز به نصب نرم افزار+ردیاب

  معرفی نرم افزار: ردیابی افراد در تلگرام+شناسایی آدرس محل سکونت + شماره یاب این ردیاب کاملا قانونی و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.و هیچ گونه هک کردن و یا رفتن به اطلاعات شخصی طرف در کار نبوده و تمام آموزشها مطابق با قوانین جمهوری اسلامی میباشد،و هیچ گونه ورود ...

  دانلود رایگان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد (متن

  دانلود رایگان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد (متن

  معرفی کتاب:زمینه روانشناسی هیلگارد (متن کامل) نويسنده:اتکینسون مترجم:دکتر براهنی فرمت کتاب:پی دی افpdf(کیفیت عالی) زبان کتاب:فارسی سفارش کتاب(pdf,چاپی)و پشتیبانی تلگرام:09103894814 ...

  نسخه ویژه برنامه اد ممبر بی نهایت

  نسخه ویژه برنامه اد ممبر بی نهایت

  با سلام خدمت تمام عزیزانی که از سایت فروشگاهی کافه فایل دیدن میکنند اول دوستان میخواستم قبل از فروش بسته ادد ممبر تلگرام یک توضیحی رو براتون بدم : جدیدا در بین برخی از سایت ها متاسفانه شاهد فروش این بسته هستیم اما این دوستان با بداخلاقی هایی که دارند نمیخواهند اطلاع بدن که ...

  اندیکاتور ای کیو آپشن

  اندیکاتور ای کیو آپشن

  نام این اندیکاتور ای کیو آپشن هست ولی میتوانید در سایت الیمپ هم ازش استفاده کنید به درخواست دوستان این اندیکاتور به صورت تکی در سایت قرار گرفته ...

  ملت عشق

  ملت عشق

  کتاب ملت عشقعنوان پرفروش ترین کتاب تاریخ ترکیه را به دست آورده است. این کتاب در ایران هم با استقبال بسیار خوبی مواجه شده و توانسته است طرفداران زیادی پیدا کند. در قسمتی از پشت جلد کتاب آمده است: مولانا خودش را «خاموش» می نامید؛ یعنی ساکت. هیچ به این ...

  دریافت فایل : ملت عشق
  تماس ناشناس و رایگان با شماره دلخواه+شماره مجازی

  تماس ناشناس و رایگان با شماره دلخواه+شماره مجازی

  برنامه تماس رایگان با دیگران با شماره ناشناس به صورت کاملا رایگان بدون نیاز به روت به وسیله این برنامه میتوانید با شماره دلخواه خود به دیگران زنگ بزنید. یعنی زمانی که شما با دیگران تماس می گیرید شماره دلخواهی که شما در برنامه وارد کرده اید برای شخصی که با وی تماس ...

  اندیکاتور باینری

  اندیکاتور باینری

  اندیکاتور باینری در این محصول فقط اندیکاتور باینری قرار داده شده به درخواست کاربران گرامی . خیلی از دوستان سوال پرسیدن در مورد نحوه ثبت نام که ما در ویدیو زیر تمام موارد را آموزش دادیم در ویدیو زیر در مورد نحوه ثبت نام در سایت الیمپ و آشنایی با تمام اجزای مهم سایت ...

  دریافت فایل : اندیکاتور باینری
  دانلود کتاب حقوق اساسی 1 - حسن خسروی - حقوق پیام

  دانلود کتاب حقوق اساسی 1 - حسن خسروی - حقوق پیام

  دانلود کتاب حقوق اساسی 1 تالیف دکتر حسن خسروی منبع رشته حقوق پیام نور شامل 221 صفحه در قالب فایل pdf ...

  دانلود کتاب نایاب مادرکافی جوفراست در مورد

  دانلود کتاب نایاب مادرکافی جوفراست در مورد

  مادر احسان از دستش کلافه شده است. احسان ۱۰ سال دارد و در کلاس چهارم ابتدایی تحصیل می‌کند. او گاهی اوقات رفتارهای بد و پرخاشگرانه‌ای از خود نشان می‌دهد. احسان وقتی عصبانی می‌شود همه چیز را به هم می‌ریزد؛ از کوسن‌های مبل که به اطراف پرتاب می‌شود بگیرید تا کاغذ ...

  پکیج بهترین برنامه های ردیابی و کنترل همسر و

  پکیج بهترین برنامه های ردیابی و کنترل همسر و

  کاملترین پکیج برنامه های ردیابی و کنترل گوشی همسر و فرزند + آموزش برنامه های پکیج: آموزش ردیابی گوشی سرقت شده بدون نصب برنامه برنامه اندروید ردیابی با ارسال پیامک و بدون نیاز به فعال بودن GPS برنامه اندروید کنترل کامل گوشی و دریافت پیامک ها و تماس ها و ...

  کتاب نظریه های حسابرسی دکتر جواد رضازاده

  کتاب نظریه های حسابرسی دکتر جواد رضازاده به تعداد 46 صفحه pdf دو طرف اسکن مناسب دانشجویان ارشد و دکتری حسابداری شامل سرفصل های زیر می باشد فصل اول: علم و عمل حسابرسی فصل دوم: در این فایل موجود نمی باشد فصل سوم: عرضه و تقاضای اطلاعات حسابداری فصل چهارم: تقاضا برای حسابرسی فصل ...

  دانلود برنامه رستاخیز مردگان

  دانلود برنامه رستاخیز مردگان

  کتاب رستاخیز مردگان با ترجمه فارسی فرمت فایل:APK حجم:10مگابایت کتاب نکرونومیکون رستاخیز مردگان (همراه با ترجمه فارسی آن) و یا کتاب دیوانه کننده القابی است که روی این کتاب نهاده اند. نام دیگرش اما الضعیف است. نویسنده اصلی این کتاب فردی بدوی اهل شام به نام عبدل ال حضرت در سال ۶۹۹ ...

  دانلود نسخه کامل کارتون پوکویو - دوبله فارسی

  دانلود نسخه کامل کارتون پوکویو - دوبله فارسی

  پوکویو (اسپانیایی: Pocoyó) نام یک مجموعهٔ تلویزیونی کارتونی اسپانیایی-بریتانیایی است که ویژه کودکانِ پیش‌دبستانی ساخته شده است و خالق آن «گی‌یرمو گارسیا کارسی»، «کُلمن لوپز»، «لوئیس گایه‌گو» و «دیوید کانتویا» هستند. تاکنون دو فصل از این مجموعه ...

  علائم راهنمایی و رانندگی به سه زبان انگلیسی

  علائم راهنمایی و رانندگی به سه زبان انگلیسی

  یک مجموعه کامل از تمام علائم راهنمایی و رانندگی به سه زبان انگلیسی وعربی و فارسی که کابرد بسیار زیادی دارد . امیدوارم از این محصول نهایت استفاده را ببرید. ...

  تایپ در منزل با درآمد عالی

  تایپ در منزل با درآمد عالی

  پکیج عالی تایپ و ترجمه ی متون در منزل با درآمد بالا اگر دانشجو هستید و دنبال کار در منزل با پورسانت عالی هستید. اگر دنبال کارهایی از قبیل تایپ و ترجمه در منزل هستید. دیگر نگران بیکاری نباشید بهترین پکیج تایپ و ترجمه ی متون با ...

  دانلود کتاب ایموشن کد و بادی کد نوشته دکتر بردلی

  دانلود کتاب ایموشن کد و بادی کد نوشته دکتر بردلی

  دارای 200 صفحه کامل ترین ورژن کتاب با این کتاب به صورت خیلی ساده، روان و روشن میتوان ای اف تی یا همان ضربه ترابی را در کمترین زمان ممکن یاد گرفت و از از برایه آزاد سازی احساسات گیر افتاده خود کمک بگیرید با کمک ای اف تی میتوان تمام بیماری هایه ناشی از احساسات گیر افتاده را ...  تمام حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به "" می باشد